Poniżej opowiem jaki wpływ miała pandemia na losy pewnego klubu fitness, dlaczego tak istotne było oświadczenie złożone u notariusza i jakie kroki podjął klub, aby egzekucja z aktu notarialnego nie została wszczęta.
Klub fitness (najemca lokalu) złożył wniosek do sądu o zabezpieczenie. Wnioskował m.in. o zakazanie swojemu Wynajmującemu wszczęcia procedury tzw. egzekucja z aktu notarialnego, w którym oprócz wynajmu lokalu złożył oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Prowadzony klub fitness został zamknięty w związku z COVID- owymi zakazami prowadzenia działalności gospodarczej. Sąd jednak stwierdził, że wniosek nie zasługiwał na uwzględnienie.
Uprawdopodobnienie a egzekucja z aktu notarialnego
Najemca był zobowiązany do przedstawienia łącznie następujących przesłanek:
1) nadzwyczajną zmianę stosunków (w tym wypadku pandemia),
2) nadmierną trudność w spełnieniu świadczenia lub groźbę poniesienia rażącej straty (problem z zapłatą czynszu),
3) związek przyczynowy pomiędzy zmianą stosunków a utrudnieniami w wykonaniu zobowiązania czy groźbą straty (wykazanie dokumentami i okolicznościami wskazującymi wpływ pandemii na sytuację finansową Najemcy),
4) nieprzewidzenie przez strony przy zawieraniu umowy wpływu zmiany stosunków na wykonanie zobowiązania (brak możliwości uwzględnienia pandemii przy zawieraniu umowy).
Zaznaczyć należy, że nawet wykazanie powyższych przesłanek, nie oznacza, że sąd ma obowiązek zastosować zasadę rebus sic stantibus, czyli ingerować w treść umowy pomiędzy Stronami.
O czym mówi nam zasada rebus sic stantibus?
Dlaczego sąd może skorzystać z reguły rebus sic stantibus (ale nie musi 🙂 ?
Przed skorzystaniem z kompetencji przewidzianych w art. 357 1 k.c. sąd musi rozważyć nie tylko interes powołującego się na nadzwyczajną zmianę stosunków, ale i jego kontrahenta. Sąd w tym przypadku doszedł do przekonania, że jego uwzględnienie prowadziłoby do nadmiernego naruszenia interesów Wynajmującego. Zgodnie z tą zasadą, sąd przy wyborze sposobu zabezpieczenia powinien uwzględnić interesy OBYDWU stron postępowania. Zapewnić uprawnionemu należytą ochronę prawną, a z drugiej strony – nie obciążać obowiązanego ponad potrzebę.
Żądany przez uprawnionego sposób zabezpieczenia (poprzez uzależnienie wysokości czynszu od obrotu) nie tylko przerzuca na obowiązanego całość negatywnych skutków epidemii, lecz całkowicie przerzuca na niego również normalne ryzyko gospodarcze, związane z działalnością prowadzoną przez uprawnionego.
Więcej: Postanowienie Sąd Okręgowy w Warszawie z 2021-01-27 z dn. 27 stycznia 2021 r., sygn. akt XXVI GCo 269/20 (nieprawomocne): http://orzeczenia.warszawa.so.gov.pl/details/$N/154505000007827_XXVI_GCo_000269_2020_Uz_2021-02-23_001
Czym jednak jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji z aktu notarialnego i dlaczego klub fitness chciał tego uniknąć?
Co to oznacza w praktyce?
Czy z takim aktem notarialnym możemy iść od razu do komornika i zażądać egzekucji z aktu notarialnego?
Nie, potrzebna jest tzw. klauzula wykonalności. Należy złożyć odpowiedni wniosek w sadzie o nadanie takiej klauzuli na akcie notarialnym. Po nadaniu klauzuli mamy już odpowiedni akt zwanym teraz tytułem wykonawczym, który nadaje się do wykonania egzekucji u komornika.
Do czego konkretnie zobowiązujemy się w akcie notarialnym przez złożenie takiego oświadczenia?
- zapłaty sumy pieniężnej,
- uiszczenia innych rzeczy oznaczonych co do gatunku,
- wydanie rzeczy indywidualnie oznaczonej.
Jakie elementy powinien zawierać akt notarialny, aby mógł stać się tytułem egzekucyjnym?
Jest sporządzony przez notariusza w zakresie jego uprawnień i przewidzianej przez prawo formie oraz zawiera:
- dane dłużnika i wierzyciela,
- oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji,
- dokładny opis długu,
- termin spłaty długu,
- termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu.
Co może zrobić dłużnik w przypadku egzekucji z aktu notarialnego? Jakie ma formy obrony przed egzekucją?
Egzekucja u komornika
Stan na dzień: 14 sierpnia 2021 roku
Informacja: Przedstawiona informacja jest udostępniana nieodpłatnie, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.
Najnowsze komentarze