Ojciec dziecka nie poczuwa się do obowiązku finansowania potrzeb naszego dziecka. Nawet jeśli sprawa trafi do komornika, to nie wiem czy procedura egzekucji alimentów ponieważ ojciec nie pracuje, nic nie posiada… czy mogę coś zrobić w tej sytuacji?

 

1. Czym są alimenty?

Obowiązek alimentacyjny (tzw. alimenty)– procedura egzekucji alimentów- świadczenie, które polega na dostarczaniu środków finansowych a także koniecznych w celu wychowania uprawnionego do alimentacji. Poniżej opisany zostanie proces dochodzenia alimentów. Alimenty realizowane są najczęściej w postaci regularnego dokonywania wpłat (alimentów) na rzecz osoby uprawnionej lub jej opiekunowi określonych sum pieniężnych.

 

2. W jakiej formie możesz otrzymać alimenty?

Procedura egzekucji alimentów może przebiegać różnorodnie. Czasem w zależności od konkretnych uwarunkowań lub potrzeb osoby alimentowanej świadczenie może polegać na dostarczaniu określonych dóbr lub zaspokajaniu określonych potrzeb:

  • udostępnieniu mieszkania,
  • udzieleniu lub zapewnieniu pomocy lekarskiej,
  • osobistej pielęgnacji podczas choroby

 

3. Kto może otrzymać alimenty?

Obowiązek alimentacyjny realizują co do zasady rodzice poprzez zapewnienie określonych środków zawierających się w typowym wychowaniu i utrzymaniu dziecka jak osobista opieka, pomoc w nauce, spędzanie czasu…

 

4. Jak wyegzekwować zasądzone alimenty na dziecko?

Wierzyciel, w tym przypadku rodzic kierując wniosek o wszczęcie egzekucji zaległych alimentów nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji ani majątku dłużnika, z którego egzekucja ma być prowadzona. W takim wypadku uważa się, że wniosek dotyczy wszystkich dopuszczalnych sposobów egzekucji. W przypadku egzekucji z nieruchomości musi zostać złożony wniosek przez wierzyciela ze wskazaniem numeru księgi wieczystej i miejsca położenia nieruchomości.

 

* Jak dochodzić wyegzekwowania alimentów przez komornika?

To komornik ma obowiązek przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania.

 

* Jakich dokumentów potrzebujesz, aby złożyć wniosek o egzekucję do komornika ?

  1. Prawomocne orzeczenie
  2. Wypełniony wniosek o wszczęcie egzekucji
  3. Numer rachunku wierzyciela
  4. Ewentualnie dane na temat stanu majątkowego dłużnika.

 

5. Co możesz zrobić dodatkowo?

 

* Policja pomoże Ci ustalić miejsce ex-małżonka w celu dochodzenia alimentów

Jeżeli te czynności nie przyniosą rezultatów, komornik może wystąpić z wnioskiem do Policji o przeprowadzenie czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużnika. Dochodzenie w celu ustalenia dochodów dłużnika i jego majątku powinno być przeprowadzone okresowo co  6 miesięcy. Gdy poszukiwania okażą się bezskuteczne, wówczas komornik może złożyć wniosek  do sądu o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku. Komornik z urzędu złoży wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych jeżeli powstanie zaległość powyżej 6 miesięcy.

 

* Kiedy mogę złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Alimentacyjnego?

Po okresie dwóch miesięcy bezskutecznej egzekucji można wnioskować do komornika o wydanie zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji, a następnie złożyć zaświadczenie do NFAL.

 

* Co grozi ex-małżonkowi za złośliwe uchylanie się od płacenia alimentów?

Komornik zawiadomi wierzyciela i pouczy go, że przysługuje mu prawo skierowania wniosku do prokuratora w zakresie odpowiedzialności karnej za złośliwe uchylanie się od alimentacji.

 

Więcej na temat egzekucji alimentow z zagranicy w: http://prawoegzekucji.pl/egzekucja-alimentow-z-zagranicy/

 

 

 

Autor: Adwokat Aleksandra Olech Zespół „Adwokat Twoich Finansów”

Stan na dzień: 12 czerwca 2018 roku

W kolejnym wpisie: Rodzice dziecka się rozstali, a matka, która jest zobowiązana do płacenia alimentów wyjechała do Wielkiej Brytanii i słuch o niej zaginął. Co można zrobić w takiej sytuacji? Już za tydzień o dochodzeniu alimentów, gdy dziecko lub/i rodzic/rodzice mieszkają za granicą.

Informacja: Przedstawiona informacja jest udostępniana nieodpłatnie, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Call Now Button575 361 741