Nasza firma ma coraz większe problemy finansowe. Obawiamy się, że niedługo możemy stać się niewypłacalni. Mamy pomysły na to, jak odzyskać płynność finansową. Czy restrukturyzacja jest możliwa w naszym przypadku?
Restrukturyzacja przedsiębiorstw
Restrukturyzacja stanowi swego rodzaju ostatnią deską ratunku przed wszczęciem postępowania upadłościowego i daje realne szanse na wyjście przedsiębiorstw z problemów finansowych. W Polsce restrukturyzacja możliwa jest od 1 stycznia 2016 roku i aktualnie cieszy się coraz większą popularnością, choć ciągle jest to mniejsza skala zainteresowania działaniami naprawczymi niż w krajach zachodnich.
Myśląc o restrukturyzacji warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy licencjowanego doradcy restrukturyzacyjnego lub innego eksperta, który wsprze przy podejmowaniu decyzji związanych z poprawą kondycji finansowej przedsiębiorstwa, gdyż podejmowane decyzje mogą prowadzić do poprawy sytuacji albo doprowadzić do konieczności wszczęcia postępowania upadłościowego.
Każdy przedsiębiorca bez pomocy eksperta może spróbować ustalić, czy restrukturyzacja jest w danym przypadku możliwa. Jeżeli odpowiedź na jedno z poniższych pytań będzie twierdząca, to warto zastanowić się nad wdrożeniem restrukturyzacji.
Czy Pana/Pani przedsiębiorstwo jest :
- dłużnikiem niewypłacanym – czyli utraciło zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub
- dłużnikiem, który jest zagrożony niewypłacalnością – czyli sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa wskazuje, że w niedługim czasie może stać się niewypłacalne.
W przypadku konsmentów mamy zaś do czynienia z upadłością konsumencką> http://prawoegzekucji.pl/upadlosc-konsumencka-w-polsce/
DOMNIEMANIE
Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
RODZAJE POSTĘPOWAŃ
Wśród postępowań restrukturyzacyjnych wymienić można następujące ich rodzaje:
- Postępowanie o zatwierdzenie układu – najmniej ingerujące w sprawy przedsiębiorstwa; polega na zatwierdzeniu przez Sąd ustalonych wcześniej warunków układu, suma wierzytelności spornych nie może przekraczać 15%;
- Przyspieszone postępowanie układowe – polega na przedstawieniu wierzycielom koncepcji zreformowania przedsiębiorstwa i propozycji spłaty zadłużenia, suma wierzytelności spornych nie może przekraczać 15%;
- Postępowanie układowe – postępowanie podobne do przyspieszonego, ale suma spornych wierzytelności może przekroczyć 15%;
- Postępowanie sanacyjne – najbardziej ingerujące w stosunki przedsiębiorstwa z innymi podmiotami, w tym dopuszczające odstępowanie od niekorzystnych umów i rozwiązywanie umów o pracę bez żadnych ograniczeń; najbardziej podobne do postępowania upadłościowego.
Już we wniosku o restrukturyzację zawiera się wstępny plan spłaty wierzycieli, który może zostać przyjęty przez wierzycieli/radę wierzycieli i zatwierdzony w układzie.
Zwykle plan spłaty w ramach postępowania restrukturyzacyjnego zawiera propozycje umorzenia części wierzytelności, rozłożenia ich na raty czy też umorzenia odsetek i innych należności.
Przez złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego/ wniosku o zatwierdzenie układu, inicjuje się postępowanie i w zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego wszczyna krótka lub stosunkowo długą procedurę.
Sąd wyznacza sędziego komisarza, który podejmuje wszelkie czynności sądowe, w tym nadzoruje nadzorcę lub zarządcę. Nadzorca lub zarządca przygotowuje plan restrukturyzacyjny w celu zawarcia z wierzycielami układu. Zawarcie układu kończy postępowanie restrukturyzacyjne.
Ze wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego wiąże się szereg negatywnych skutków dla kontrahentów takiego przedsiębiorstwa. W przypadku postępowania sanacyjnego egzekucja z każdego składnika majątku jest zawieszana, a po zatwierdzeniu układu umarzana.
Odpowiadając na pytanie postawione na wstępie – warto już w tym momencie, gdy pojawiają się obawy o niewypłacalność przedsiębiorstwa, aby podjąć stosowne działania. Postępowania restrukturyzacyjne podejmowane są nie tylko przez przedsiębiorstwa pozostające w sytuacji bez wyjścia, niekiedy takie postępowanie zmierza jedynie do uzdrowienia funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.
Autor: Adwokat Judyta Kasperiewicz, Zespół „Adwokat Twoich Finansów”
W kolejnym wpisie: Jesteś wynajmującym, najem miał Ci przynieść dodatkowe zyski, a tymczasem lokatorzy nie płacą czynszu. Być może źle zainwestowałeś: kredyt we frankach, utrata pracy i okazuje się, że ta nieruchomość nie będzie Twoją własnością. Nie możesz też dokonać żadnych kroków prawnych, ponieważ komornik wszczął egzekucję. Czy grozi Ci eksmisja?
Informacja: Przedstawiona informacja jest udostępniana nieodpłatnie, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.
Stan na dzień: 17 lipca 2018 roku
Najnowsze komentarze