Ostatnio usłyszałam od klientki następujące pytanie: Co oznacza fakt, że decyzja jest ostateczna? A skoro jest ostateczna, to dlaczego od tej decyzji przysługuje skarga do WSA- Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego? To jest ostateczna czy nie jest?
Uśmiechnęłam się pod nosem, bo uwagi klientki były trafne. Co więcej, 1 czerwca 2017 r. ustawodawca postanowił „uprościć” nam zadanie i zdefiniował decyzje prawomocne jako postanowienia ostateczne, od których stronom nie przysługuje prawo do zaskarżenia do sądu administracyjnego niezależnie od przyczyn. To wyjaśnienie może jednak również być niejasne dla obywatela, dla urzędników, a nawet dla prawników.
Zatem decyzja ostateczna to taka decyzja, od której nie służy odwołanie w administracyjnym trybie postępowania ani wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dla wyjaśnienia: w TYM administracyjnym trybie postępowania. Natomiast służy możliwość wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. I na tym etapie można również stwierdzić, że decyzja jest ostateczna, ale nie prawomocna.
Ostateczna, ale nie prawomocna… jakie ma to znaczenie w przypadku skargi do WSA ?- spytała klientka.
Od decyzji ostatecznej przysługuje prawo wniesienia zaskarżenia do sądu administracyjnego. Jeżeli sąd uzna skargę za bezzasadną lub skarga wpłynie po terminie- to wówczas ta decyzja staje się prawomocna.
Czyli w praktyce oznacza to, że aby wnieść skargę do WSA musimy mieć w ręku decyzję OSTATECZNĄ. Można to rozumieć tak, że jest to ostateczna decyzja tego organu, który decyzję wydał. Od tej decyzji przysługuje nam skarga do sądu administracyjnego. Wówczas po rozpatrzeniu naszej skargi będzie można mówić o PRAWOMOCNOŚCI tej decyzji.
Zatem, co mam napisać w skardze do WSA?
Skarga powinna zawierać: oznaczenie sądu, imię i nazwisko stron, ich pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowa wniosku lub oświadczenia, podpisy, załączniki (at. 46 § 1 p.p.s.a), oznaczenie organu, wskazanie zaskarżonej decyzji, określenie naruszenia (art. 57 § 1 p.p.s.a).
W jakim terminie należy złożyć skargę? Ile czeka się na rozpatrzenie takiej skargi? Jeśli decyzja organu zostanie wykonana, spowoduje to nieodwracalne dla mnie i mojej nieruchomości skutki…
Istnieje 30-dniowy termin na wniesienie skargi. Powinna być wniesiona do sądu właściwego ze względu na siedzibę organu, który wydał decyzję. Autor skargi powinien pamiętać, aby uiścić wpis odpowiedni od skargi.
Lista sądów administracyjnych tutaj: https://www.nsa.gov.pl/
W skardze może zostać zawarty wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji (art. 61 § 2 p.p.s.a.). Autor skargi powinien przedstawić dokładnie i precyzyjnie, w jaki sposób wykonanie zaskarżonej decyzji spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudne do odwrócenia skutki.
Jak mam skargę do WSA sformułować?
Pewną wskazówką co do ich treści może się stać art. 145 p.p.s.a.
2) Sąd stwierdza nieważność decyzji lub postanowienia w całości lub w części.
Uzasadnienie skargi
Stan na dzień: 03 lutego 2022 roku
Informacja: Przedstawiona informacja jest udostępniana nieodpłatnie, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.
Najnowsze komentarze