Nowe przepisy eksmisji w czasie pandemii
Nowość- wniosek o licytację, tylko jeśli długi wynoszą 1/20 części sumy oszacowania
- należność przysługuje Skarbowi Państwa
- wynika z wyroku wydanego w postępowaniu karnym
- mimo niespełnienia warunków przewidzianych w tych przepisach zgodę na wyznaczenie terminu licytacji wyraził dłużnik, do którego nieruchomość należy, albo sąd.
Nowość- licytację wyznacza się na wniosek wierzyciela
Zakaz eksmisji w pandemii- skutki
Przepisy blokujące eksmisję w czasie pandemii są korzystniejsze dla dłużników. Z pewnością bywają wykorzystywane przez niesolidnych najemców. Niewątpliwie działa to na niekorzyść właścicieli nieruchomości. Sami zmagają się z opłatami np. za media albo ratą kredytu, uniemożliwiając korzystanie z mieszkania lub pobierania pożytków, doprowadzając do pogorszenia się sytuacji finansowej właściciela. Na skutek pandemii ciężar ochrony lokatora został przeniesiony z Państwa na właścicieli.
Przepisy blokują również możliwość prowadzenia przez gminy racjonalnej gospodarki mieszkaniowej. Nawet decyzja wydana przez nadzór budowlany o wyłączeniu budynku z użytkowania nie jest podstawą do eksmisji. Pracownicy samorządu obawiają się tragedii z powodu przebywania w zagrażającym życiu budynku. Na potrzeby zmiany zakazu eksmisji z przyczyny pandemii wskazywał również Rzecznik Praw Obywatelskich.
Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości oraz uwagi RPO
Projekt znoszący zakaz eksmisji jest już po etapie I czytania w Sejmie i zawiera argumentację Rzecznika Praw Obywatelskich, który w tym sporze nie staje po stronie zadłużonych.
- Kwestia zakazu eksmisji może zniechęcać właścicieli nieruchomości do wynajmu, w obawie przed nieuczciwymi najemcami.
- Należy też zauważyć, że eksmisja to proces, który powstał dużo wcześniej niż pandemia i tyczy się osób, które miały problemy finansowe wcześniej niż zagrożenie COVID19.
- RPO nie kwestionuje zasadności zakazu. Zwrócił uwagę jednak na fakt, iż dalszy zakaz eksmisyjny może naruszać standardy konstytucyjne.
- Podjął on takie założenie po szeregu skarg wpływających od właścicieli nieruchomości, którzy czują się obciążeni ewentualnym czynszem, mediami, ratami kredytu oraz brakiem dochodu. Ewentualne rekompensaty są poza gestią MS. Uzyskanie ich od osób zadłużonych, którym grozi eksmisja- jest praktycznie niemożliwe.
Zakaz też był kwestionowany przez sąsiadów eksmitowanych. Wskazują, iż osoby wykraczają przeciwko porządkowi domowemu, naruszają normy społeczne, utrudniają korzystanie z innych lokali oraz części wspólnych, stwarzają zagrożenie dla sąsiadów.
RPO wskazuje również, że wiele restrykcji zostało zniesionych. Gospodarka powoli wraca do starych zasad, zakaz eksmisji pozostaje jednak niezmieniony. * Z pewnością aktualnym wyzwaniem jest wojna w Ukrainie
oraz potrzebą dużej ilości lokali mieszkalnych. Zniesienie zakazu eksmisji pozwoli na uwolnienie lokali. Odda również narzędzia do rąk właścicieli nieruchomości w przypadku nieuczciwych najemców.
*Więcej o wpływie pandemii na prowadzenie biznesu: https://adwokattwojegomajatku.pl/egzekucja-z-aktu-notarialnego/
** Więcej o eksmisji: https://adwokattwojegomajatku.pl/eksmisja-w-polsce/
Najnowsze komentarze