Windykator to nie komornik !

 

W przypadku zadłużenia możemy mieć do czynienia z drogą sądową (komornik)  lub pozasądową (windykator). Droga sądowa jest drogą sformalizowaną, toczącą się pisemnie. W tym postępowaniu odbywają się rozprawy, wynik sprawy zostanie sfinalizowany w wyroku. Jeśli pozwany nie będzie spłacał swojego zadłużenia, to wówczas może mieć do czynienia z komornikiem. Droga pozasądowa to, jak sama nazwa wskazuje postępowanie toczące się poza sądem. Jest to zarówno windykacja, postępowanie mediacyjne, jak i wszelkie kroki, które podejmuje bank lub windykacja.

Kim jest komornik?

 

Pilot samolotu to najważniejsza osoba na pokładzie. Od jej/jego kompetencji, doświadczenia zawodowego, opanowania zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników lotu. Komornik, podobnie jak pilot, musi spełnić pewne wymagania, zanim zasiądzie „za sterami” swojej kancelarii. Studia prawnicze, dwuletnia aplikacja komornicza, egzamin komorniczy zawodowy,  asesura trwająca 2 lata, czyli umowa o pracę u komornika. Dopiero wówczas otrzyma powołanie na stanowisko komornika przez Ministra Sprawiedliwości i otworzy kancelarię komorniczą. Komornik to funkcjonariusz publiczny, który jednocześnie jest przedsiębiorcą.  Odpowiada  wyższą odpowiedzialnością  karną (art. 231 Kodeks Karny- nadużycie uprawnień funkcjonariusza), ma nadzór ze strony sądu, przy którym działa oraz odpowiedzialność odszkodowawczą i dyscyplinarną.

O zasadach działania komornika sądowego również w wywiadzie z Komornikiem Sądowym Robertem Damskim: https://adwokattwojegomajatku.pl/wywiadkomornik/

Kim jest windykator?

 

Windykator natomiast to pracownik wydziału windykacji lub banku. Banki mogą mieć swoje wewnętrzne działy windykacyjne, mogą również zlecać to firmom zewnętrznym. Windykator nie ma żadnych szczególnych uprawnień. Również to stanowisko nie wymaga konkretnego wykształcenia. Windykator jest zatrudniony na umowę o pracę, zlecenie lub prowadzi działalność gospodarczą. Głównym zadaniem windykatora jest mobilizacja dłużnika do spłaty poprzez kontakt telefoniczny, kontakt w terenie, podpisanie ugody lub rozłożenie na raty. Firmy windykacyjne działają na podstawie ustawy o swobodzie gospodarczej oraz ustawy Prawo Przedsiębiorców. Zazwyczaj podpisują umowę z klientem celem wyegzekwowania zadłużenia. Zdarza się również, że odkupują lub sprzedają wierzytelności- długi i dysponują tzw. portfelem wierzytelności. Nie ponoszą żadnej odpowiedzialności,  jaką ponosi komornik, ani nie muszą spełniać takich wymagań,  aby komornikiem zostać.

Czego nie może zrobić windykator?

 

Warto pamiętać, że windykator nie może:

  • wykonywać nieustannych telefonów do dłużnika, o różnej porze dnia i nocy
  • wejść do domu bez naszej zgody
  • pozostawiać publicznie informacje o wysokości naszego długu
  • informować osoby trzecie o wysokości naszego długu
  • zajmować nasze ruchomości, nieruchomości
  • licytować majątek dłużnika
  • zajmować wynagrodzenie za pracę, rachunki bankowe, inne prawa majątkowe i wierzytelności.

 

Co możemy zrobić w przypadku nieuczciwego działania windykatora?

 

Powyższe działania, jeśli są naruszającymi dobra osobiste dłużnika, można potraktować jako nękanie lub naruszenie domowego miru- art. 190 a i 193 Kodeksu Karnego. Możemy również zgłosić takie działania do Urzędu Ochrony Konkurencji lub Konsumenta, skontaktować się z punktem bezpłatnych porad prawnych celem ustalenia dalszych działań. Trwają również prace nad wprowadzeniem ustawy windykacyjnej, która regulowałaby zawód windykatora oraz określiły prawne ramy zasad działania windykacji. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

 Stan na dzień: 1 sierpnia 2022  roku

Informacja: Przedstawiona informacja jest udostępniana nieodpłatnie, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Call Now Button575 361 741